Binaların ya da müstakil evinizin kışın sıcaklığı içeride tutması, yazın ise dış ortamdaki sıcak havadan daha az etkilenmesi için Dış cephe mantolama işlemi yapılması önerilir.

Binaların ya da müstakil evinizin kışın sıcaklığı içeride tutması, yazın ise dış ortamdaki sıcak havadan daha az etkilenmesi için Dış cephe mantolama işlemi yapılması önerilir. Bina cephesine kaplanan yalıtım malzemeleri iç ve dış ortamdaki ısı geçişini en aza indirerek dairenin ya da binanın içinde ısının içeride muhafaza edilmesini sağlayacaktır.

Enerji Maliyetini Azaltır

Dış duvarlarınızda kesintisiz yalıtım, termal köprülemeyi ortadan kaldırarak toplam efektif RSI / R değerinizi artırır. Bu, enerji maliyetlerini azaltır ve enerji tasarrufunuzu artırır. Böylece kışın ısınmak için ödediğiniz doğalgaz masrafından, yazınsa klima çalıştırmaya bağlı elektrik faturası masraflarından da mümkün olduğunca kurtulursunuz.

Dış cephe mantolama uygulama adımları firmadan firmaya değişiklik görse de En iyi mantolama firmaları şu adımları izler:

Bina Kodu Takip Edilir

Bölgenizde geçerli olan bina kodu gerekliliklerine uyulduğundan emin olunur.

Eklemler Planlanır

Yalıtım kılıfı levhası, ahşap çerçevenin dışına, tüm dikey pano kenarları takılı, yeterli destek için saplama yerlerine sıkıca tutturulmuş şekilde uygulanır.

Doğru Bağlantı Elemanları Kullanılır

Yalıtım levhası, en az 1/2 ” çaplı başlı veya rondelalı bağlantı elemanları kullanılarak çerçevelemeye sabitlenmelidir; burada mantolama yalıtım levhası ve kaplama arasında doğrudan yalıtıma uygulanacaktır.

Kılıf Membranı Yüklenir

Mantolama membranı, yerel bina kod şartlarına göre kurulmalıdır.

Dış Kaplama Takılır

Dış kaplama malzemelerinin montajı için İstanbul mantolama firmaları tarafından talimatlar ve yapım kodu gereklilikleri takip edilir.