İzolasyon malzemeleri Dış cephe mantolama işlemlerinde kullanılan, genellikle oldukça dayanıklı malzemelerdir. Ancak bozulmaya karşı tamamen dirençli değildirler. Polistiren panelleri, uzun süre UV radyasyonuna maruz bırakıldığında levhalar renk değiştirecek ve levhalarda ince tozlu bir film oluşacaktır.

İzolasyon malzemeleri Dış cephe mantolama işlemlerinde kullanılan, genellikle oldukça dayanıklı malzemelerdir. Ancak bozulmaya karşı tamamen dirençli değildirler. Polistiren panelleri, uzun süre UV radyasyonuna maruz bırakıldığında levhalar renk değiştirecek ve levhalarda ince tozlu bir film oluşacaktır. Yüzlü poliizosiyanürat UV bozulmasına karşı daha dirençlidir, ancak yüzsüz poliizosiyanürat panelleri de UV bozulmasına karşı hassastır.

Saklama, Kesme, Kullanma Önerileri

EPS panoları aşırı kullanım için daha az dayanıklıdır. Levhaların kenarları, genişletilmiş boncuklar arasındaki bağ XPS ve poliizosiyanürat ile oluşturulan matris kadar güçlü olmadığından kopabilir. Bu, tahtaları daha yuvarlak kenarlı bırakabilir ve tahtalar arasındaki bağlantı noktalarındaki termal değeri azaltabilir. EPS panoları İstanbul mantolama firmaları tarafından kullanılırken dikkatli kesim ve kullanım önerilir. İzolasyonlu kaplama levhalarının çoğu neme karşı fazlasıyla dayanıklıdır.

Ek Termal Direnç

Artan fayda maliyetiyle, evleri daha enerji verimli olacak şekilde tasarlamak önemini artırıyor. Bir evin genel verimliliğinin bir kısmı, çeşitli muhafaza düzeneklerinin ısıl direncidir. Yaygın konut iskeletinde, En iyi mantolama firmaları çerçeveleme elemanları tarafından yaratılan saplama boşluklarına yerleştirilmiş yalıtımlı 2×4 veya 2×6 boyutlu kereste temelli duvar çerçevesini kullanır. Boşluk yalıtımı ile, genel ısıl direnç, farklı yalıtım türlerini kullanarak, kurulum yöntemlerini ve saplama aralığını değiştirerek bir şekilde değişebilir. Ancak saplama boşluğunun derinliği nedeniyle hala bir sınır vardır. Tertibatın dış kısmına yalıtım kılıfı eklemek, duvar tertibatının, boşluklu yalıtımlarla mümkün olandan daha fazla ısıl direncini arttırmak ve böylece evin genel verimliliğini yükseltmek için basit bir yöntemdir.