Mantolama ürünleri, özellikle üst eşiklerde görülen düşmeyi ve sapmayı önler. Standart kuru astarlama aletleri ile kesilebilir. Dış cephe mantolama ürünleri, depolama sırasında oluşabilecek aşınma, sapma, bozulma ve diğer darbelere karşı dirençlidir.

Mantolama ürünleri, özellikle üst eşiklerde görülen düşmeyi ve sapmayı önler. Standart kuru astarlama aletleri ile kesilebilir. Dış cephe mantolamaürünleri, depolama sırasında oluşabilecek aşınma, sapma, bozulma ve diğer darbelere karşı dirençlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çimento bazlı bir birleşim bileşimi ve taban katmanından yapılmış yalıtım malzemeleri kullanarak mantolamadaki derzlere alkali dirençli birleştirme bandı uygulanır. Mantolama ürünleri korozyona dayanıklı özel matkap uçlu vidalar kullanılarak profillere maksimum 20 cm mesafeyle sabitlenir. Metal saplama tipleri ve aralarındaki mesafe sisteme göre seçilir.

Mantoya uygulanan sıvanın yüzeyine yakın alkalize dirençli sıva filesi gömülür. Manto yüzeyine uygulanacak yalıtım malzemesi kendiliğinden delici sabitleme dübelleri kullanılarak metal saplamalara sabitlenir. Dış uygulamalarda uygulama yaparken İstanbul mantolama firmaları tarafından mantonun ek yerlerinin kademelendirilmesinde köşeleri dik tutmak için PVC tabanlı köşe gözü profilleri kullanılır.

Mantolama ürünleri suya karşı yalıtım sağlamak için kullanılmaz. Ürünler, saunalar, banyolar ve termal havuzlar gibi ıslak ve sürekli nem alan binaların tavanlarında kullanılıyorsa, su buharının düzenli olarak drenajını sağlamak için güçlü havalandırma gibi önlemler alınır. Bu planlamanın iyi yapılmasının sonradan bina cephesinde oluşabilecek kabarma, çatlama gibi sorunların önüne geçecektir.

En iyi mantolama firmaları ile yapılan dış duvarlarda, yoğuşma analizi binanın bulunduğu iklim bölgesine göre yapılmalıdır. Gece ve gündüz sıcaklık farkının aşırı olduğu yerlerde, dışa bakan manto yüzeyinin altına profil polietilen bant yapıştırılarak termal köprü azaltılır.