Konut tasarımları, yüksek performanslı sürdürülebilir bina sistemlerinin geliştirilmesine doğru ilerlemeye devam ediyor. Sürdürülebilir olmak için, bir binanın sadece verimli ve dayanıklı olması yetmez aynı zamanda ekonomik olarak da uygun olmalıdır.

Konut tasarımları, yüksek performanslı sürdürülebilir bina sistemlerinin geliştirilmesine doğru ilerlemeye devam ediyor. Sürdürülebilir olmak için, bir binanın sadece verimli ve dayanıklı olması yetmez aynı zamanda ekonomik olarak da uygun olmalıdır. Bundan dolayı, yüksek termal performans ve uzun süreli dayanıklılık sağlayan yeni malzeme tasarım yöntemleri geliştirilmektedir. Dış cephe mantolama aynı zamanda malzeme kullanımını azaltmak, sistemleri ve ayrıntıları basitleştirmek veya entegre etmek ve genel inşaat maliyetlerini düşürmek için fırsatlar sunmaktadır.

Yalıtım tasarımına ilişkin bir konsept, dış köpük yalıtım kılıfının kullanılmasının duvar montajının yapısına dahil edilmesidir. Her bina koruma sisteminde olduğu gibi su, buhar ve enerji aktarımı yönetimi için uygun detaylandırma gereklidir.

Mantolama Neden Önemli?

Termik olarak daha verimli muhafaza tertibatları sağlama arzusu arttıkça, bina muhafaza tertibatları içerisinde nem birikmesi ile ilgili sorunlar da artmıştır. Bunlar genelde, tüm özelliklerin ve bir bütün olarak montaj üzerindeki potansiyel etkilerin yeterli derecede anlaşılması gerekmeden, tasarımlara belirli amaçlar için yeni malzemeler getirilmesi nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır.

Tüm özelliklerine dayanan malzemeler incelenerek, İstanbul mantolama firmaları tarafından tasarımdaki fazlalıkları ortadan kaldırılarak sistemler daha basit ve daha uygun maliyetli hale getirilebilir.

Soğuk iklimlerde En iyi mantolama firmaları tarafından dış sert yalıtım kaplama levhalarının kullanılması, dış duvar düzenekleri içindeki yoğuşma potansiyelini azaltmanın bir yolunun yanı sıra, mahfazanın ısıl performansını arttırma yöntemi olmuştur. Bu kavram, yeni olmamakla birlikte, son yıllarda daha fazla kabul görmüştür ve konut yapımında kullanılmaktadır. Bu yöntemin etkili olduğu kanıtlanmış olmakla birlikte, belirli bir amaç için standart konut inşaatına ek olarak sunulmuştur.