Dış cephe mantolama nın kullanılması ilk başta soğuk iklimlerde kullanılmasına rağmen, entegre sistemin artan termal performanstan ve düşük maliyetlerden faydalanması, ürünleri diğer iklimlerde de uygulanabilir hale getirmiştir.

Dış cephe mantolamanın kullanılması ilk başta soğuk iklimlerde kullanılmasına rağmen, entegre sistemin artan termal performanstan ve düşük maliyetlerden faydalanması, ürünleri diğer iklimlerde de uygulanabilir hale getirmiştir.

Yine de, evin inşa edildiği genel iklim bölgesine uygun mahfaza gruplarının uygun bir şekilde anlaşılması kritik öneme sahiptir. İstanbul mantolama firmalarıtarafından kullanılan malzemelerin seçimi, iklim bölgesinden iklim bölgesine değişecektir ve suya dayanıklı bariyere ilişkin detaylar, yağış alan bölgelerde daha kritik hale gelecektir.

Malzeme Özellikleri

Endüstride şu anda kullanılmakta olan üç ana yalıtım malzemesi türü vardır: Genişletilmiş Polistiren (EPS), Ekstrüde Polistiren (XPS) ve Poliizosiyanürat (Polyiso). Bu ürünlerin her biri, ısı ve nem iletimi ve yönetimi ile ilgili olarak duvar düzeneklerinin dinamiğini etkileyecek farklı fiziksel özelliklere sahiptir.

Köpük Çeşitleri

Yalıtkan köpük kaplamaları iki temel kategoriye ayrılır:

l Termoplastikler

l Termosetler

EPS ve XPS köpükleri termoplastik köpüklerdir, Poliizosiyanürat ise termoset köpüktür.

Termoplastikler

Termoplastikler doğrusal veya çapraz bağlı olmayan polimerlere dayanmaktadır. Bu köpükler kesin bir erime aralığına sahiptir ve yüksek sıcaklıklarda yumuşar ve erir. Ayrıca bazı boyalarda, yapıştırıcılarda ve yakıtlarda bulunan bazı organik çözücülerle temas halindeyken reaksiyona girip bozulurlar. Bu nedenle, termoplastik köpük kullanırken yalnızca üretici tarafından onaylanmış uyumlu malzemelerin kullanılması önemlidir.

Termosetler

Termoset plastikler çapraz bağlı polimerlere dayanmaktadır. Bu, termoset plastiklerin, genellikle bir erime aralığı göstermediği ve bunun yerine kömürleşip yanacakları için En iyi mantolama firmaları tarafından daha yüksek sıcaklık uygulamaları için kullanılmaktadır. Termoset köpükleri ayrıca genellikle solventlere ve kimyasallara karşı daha dirençlidir.

Kısaca biz ;

Ay Yapı İzolasyon yapı sektöründe dış cephe malzeme ve uygulamasında 16.yıllık tecrübe ile 2011 yılında kurumsal kimliğinide alarak sektörün önde gelen firmaların arasında yer edinmiştir

Ay Yapı sektöründe dış cephe ısı yalıtım malzemeleri (ısı yalıtımı plakları) ,  iç dekor profilleri (makineli alçı,kaba alçı,saten alçı,boya,kartonpiyer,alçıpan vb.) dış cephe profilleri (söve-denizlik-kat-silme-sütün-payanda vb.) satışı , uygulaması konusunda profesyonel çözümler üretmektedir.